Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Od veštine kapetana

Komentari (19) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 25 decembar 2008 01:44
ja stevan
Putuj kapetane
Preporuke:
0
0
2 četvrtak, 25 decembar 2008 02:20
Peter RV
Briliantna analiza ove prosle godine.
Posto sam zlomisljen (priznajem da mi je Tadic antipatican) htjeo bih samo da dodam, da Antonic insinuira isuvise kredit Tadicevoj inteligenciji za politicku situaciju u 20o8-oj godini. Po mojem misljenju, to su bile okolnosti plus 'think tanks' iz zapada ,via anglo-americkih ambasadora, koji su stvorili uslove za Tadicev politicki prosperitet.
Zapad je uplasen da se Srbi osvijeste i da se okrenu prema Rusiji zato i dozvoljavaju Tadicu izvjestan stepen srpskog patriotizma.
Ne treba zaboravit da su Srbi razaraci imperija ( Austro-Ugarska, Otomanska i Vizantijska) i da ce nam EZ vjerovatno 'oprostit' i Mladica i Srebrenicu samo da im se pridruzimo kao vjerni psi.(Hrvati su to radili vjekovima). Bjese li to Sutanac koji nedavno rece da je Srpaskoj vojci mjesto u Afganistanu i Iraku, a ne na Kosovu?
Zapadu fale sluge a ne prijatelji kako nam to Tadic propovijeda. Ginuti se svakome dosadi, a i glupo je- kad ima onih koje ce to za njih da rade.
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 25 decembar 2008 11:02
Andreja Vražalić
Gospodine Antoniću, samo ste zaboravili da ga pohvalite za ponovno ujedinjenje KPJ.
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 25 decembar 2008 13:06
Zrenjanin
Ako Tadic smogne hrabrostri i kaze "ne" ovakvom statutu Vojvodine, onda mu se tek moze verovati. Nuzno je da Tadic obuzda madjarski nacionalizam, kao sto je obuzdao srpski. Podsetimo, da se ovde pre svega radi o madjarskom nacionalistickom projektu (npr. pomenuti statut predvidja da se u Sremu u kome nema Madjara koristu sluzbeni madjrski jezik, i jos mnogo slicnih stvari. Ocigledno je da je Madjarima veci interes da zive u entitetu u kojem ih ima 15% (kao sto je Vojvodina)nego u entiteta u kojem ih ima samo 2-3% (sto je Srbija). U Vojvodini bi oni sa 15% uvek predstavljali jezicak na vagi medju poslovicno nesloznim Srbima, i od nje bi kasnije mogli mnogo lakse da se separatisu nego od ovakve Srbije. Tzv. druga Srbija ima pezorativni odnos prema tzv. nacionalnim strankama. Ajede sto oni to ne vide. Ali zanimljivo je to kako na nasoj politickoj sceni niko ne primecuje da glasacku mapu vojvodine cini 60% glasaci nacionalnih stranaka (Ako madjarsku stranku pribrojimo radikalima, sps-u i dss-u). Ako glasanje za nacionalne stranke nije dobro, i nije evropski, ko pametan moze prizeljkivati i traziti vecu autonomuju za regiju sa 60% nacionalistickih glasaca, kao sto je Vojvodina. Mene ovo sve podseca na Bosnu od 1990 do 1993, kad su Hrvati bili veliki zagovornici Bosanske posebnosti, a kad je Bosna to medjunarodno pravno ostvarila, bosanski Hrvati su preko noci obrnuli curak i poceli da se odcepljuju od te Bosne (bas HVO je srusila i jedan od simbola BiH - Mostarski most. Ne bi me cudilo da vojvodjanski madjari urade isto bar na simbilickoj ravni, i vec sutradan okrenu curak, i postanu najveci borci protiv tog statuta za koga se sad tako vatreno zalazu, dok se mi vojvodjasnki Srbi Bogu molimo da ga Tadic ne usvoji jer nas narod u vojvodini nije zbog toga glasao za DS nego zbog SSP-a).
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 25 decembar 2008 22:00
MP
Samo da pitam a kakva mu je pozicija kod naroda(građana)?Videćemo uskoro.......
Preporuke:
0
0
6 petak, 26 decembar 2008 10:50
žile
"Realno govoreći, Tadićeva moć je nešto manja nego Miloševićeva. Naime, u razdoblju 1990–2000. srpski predsednik ipak nije bio prinuđen da svoju vlast deli sa američkim i britanskim ambasadorom" hi-hi-hi
Šta reći, sem "al` ga je opravio". Odlična pohvala. :)
Preporuke:
0
0
7 subota, 27 decembar 2008 01:53
Dp
U pravu je Antonić. Ipak je mogao još i više da podvuče "ujediniteljsku" silu sa kojom Tadić nastupa. Jer ko bi se mogao pohvaliti od predsednika/premijera koje pominje, da iza sebe ima, bar u određenoj meri, sledbenika od svake fele i da se trudi da ih sve zadovolji (očito i uspeva): i nacionalnu opciju i liberale i "krug dvojke" i Tomu Nikolića (kao predstavnika radikalnih) i SANU i SPC i svi su podeljeni oko toga da li da ga atakuju ili podržavaju. Stvarno brilijantno!
Preporuke:
0
0
8 subota, 27 decembar 2008 16:24
Goga
"po neki mornar možda ostane bez lađe
ali bez mora to je izuzetan peh "
E pa sa ovim kapetanom s kraja teksta samo ovome možemo da se nadamo!!!
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 29 decembar 2008 09:12
Sekula Timotijević
''Pošto smo svi u istom čamcu, i Tadić i mi ćemo se moliti da se, u 2009, taj čamac ne prevrne. Ali ma koliko veliki bio nadolazeći talas, ipak samo od veštine kapetana zavisiće hoćemo li put da nastavimo plivajući. Ume li ovaj kapetan da nas sačuva od toga?''
Što je mnogo, mnogo je, gospodine Antoniću. Ovaj put ste me stvarno razočarali. Znamo mi da je kapetan uzurpirao mnogo šta na ovom brodu koji tone. Znamo da je uklonio najsposobnije članove posade. Zar Vi kao intelektualac, koga izuzetno cenim, ne vidite da ovaj brod tumara po uzavreloj pučini? Zar ne vidite da se sprema, i da je naminovna pobuna na ovom brodu? Ja se nadam da ćemo i u ovoj teškoj oluji preživeti i nastaviti put sa novim kapetanom, ka nekom novom rtu dobre nade.
Preporuke:
0
0
10 utorak, 30 decembar 2008 11:31
Bane - Zbor
Mnogo toga bolno istinitog rečeno je u ovoj kolumni. Možda nedostaje jedan komentar, koji pretstavlja suštinsku realnost: srpska nacionalna inteligencija ne postoji. To što g. Antonić naziva "intelektualnom elitom iz kruga dvojke" jadan je relikt Brozovih lakrdijaša, koji su mu išli niz dlaku, dobijajući tako, u javnosti ali nikad i izistinski, status omiljenih inelektualaca kojim je dozvoljavano da ponekad budu "L'Enfant terrible" flertujući sa izjavama, nikako sa idejama, suprotnim zamislima najvećeg sina naših naroda i narodnosti. Odatle neskriveno gađenje prema srpskom nacionalnom pitanju i svega što iole nacionalno miriše, ili, što Vib pametno jednom reče: "Pomirisa ruža svoj koren i reče: 'Ala smrdi!". Pomirenje na 8. sednici zaraćenih struje blaženopočivšeg SK Srbije, daleko je od evropskih integracija. Ne mogu da se otmem utisku da Tadićeve ideje u stilu "I Kosovo i Evropa" nisu njegove. Kosovo se, slažem se, mora braniti svim silama, ali ako se sve očiglednije postavlja kao uslov za dobijanje statusa Srbije kao kandidata za priključenje EU, onda neizostavno sledi pitanje "Šta je sledeće?" Davanje porodične postelje i vodanje opanaka su poznati iz istorije, samo u 21. veku dobijaju drugi oblik, ali zadržavaju esenciju vazalskog odnosa, što veliki deo našeg pod komunizmom lenjo deformisanog naroda, naviknutog na državna davanja bez radnih napora, pretpostavljam, ne želi da vidi. Priča o "Majkamari" je davna prošlost, jer je EU dalko i od zle maćehe, a kamo od majke. Besramna i licemerna intervencionistička politika SAD u saradnji sa slabom i birokratizovanom EU, čijeg smo "Milosrdnog anđela" videla 1999, a Iračani i ostali nešto kasnije, dovela je do krize svetskog morala, uz hipokritske komentare domaće nazovi inteligencije okupljene oko LDP i jednočlanih, ali u medijima vrlo zastupljenih nevladinih organizacija. Svako otrežnjenje, pa i ono od šljivovice, neprijatno je i bolno. Stepen glavovolje će biti proprcionalan stepenu naše servilnosti, u čemu je Tadić neprikosnveni šampion.
Preporuke:
0
0
11 utorak, 30 decembar 2008 13:46
hiraeth
Mislim da Tadic ipak nije ispao pametniji i "nadigrao" Kostunicu (pa i Nikolica, dok se ne dokaze suprotno), a izgleda da su svi zaboravili kako je oformljena ova vlada - Boris Tadic ima da zahvali lazima sto se nalazi u polozaju u kom se nalazi - lagao je on svoje birace, a o Ivici Dacicu i njegovim biracima i da ne govorimo. Dacic je glasove dobio na izrazito nacionalnoj platformi (cak se javno hvalio da je njegova stranka izborila Dejtonski sporazum i Kumanovski sporazum - hteo je da napravi razliku izmedju SPS-a i DS-a). Pa se onda, kao, malkice Ivica naljutio na Tomu Nikolica (ili ga je Toma taman toliko izvredjao da mu da alibi da ne ide u koaliciju sa SRS i DSS/NS)i odlucio da ide u koaliciju sa strankama koje mu nikada nisu vredjale stranku (al' zamalo). Boris i DS su sa svoje strane plasili narod "mrakom devedesetih" a onda usli u koaliciju sa onima koji su "ugasili svetlo". U medjuvremenu je stigao Boris da prihvati EULEX, da potpise gasni sporazum (teska srca, doduse), da izmuva nesto oko Zastave i Fiat-a, da uhapsi Radovana Karadzica, da njegova policija i njegovi agitatori (tzv. navijaci) izazovu nerede na svim mitinzima u 2008. godini (sem na siptarskim, njih Boris i Ivica ne bi ni cvetom) i da neduzan covek pogine. Upropastili su vojsku, general i ministar se svadjaju kao cigani preko medija - mada to i nije tako lose, mozda nas ipak nece primiti u NATO kad vide kakvi smo... Sve u svemu, Boris Tadic je imao jako neuspesnu godinu, samo sto jos racuni nisu dospeli na naplatu.
Preporuke:
0
0
12 utorak, 30 decembar 2008 22:25
Vladislav B. Sotirović
U 2008. g. na Balkanskom Poluostrvu su Srbi kao nacija jedini gubitnici i to iz više razloga: 1. plebiscitarno-referendumskim glasanjem dva puta u toku jedne te iste kalendarske godine su se dobrovoljno odrekli svoje sopstvene kolevke radi "zlatnog teleta" koje nudi EU; 2. na opštenacionalni i de fakto istorijski miting radi podrške teritorijalnom integritetu svoje sopstvene države izašli su u krajnje mizernoj cifri od 250.000 dok je samo pre deceniju i po Sloba uspevao da sakupi radi iste stvari i čitavih milion Srba na jednom mestu; 3. isporučili su "haškoj bandi" čoveka koji se borio za fizički i kulturni opstanak Srba zapadno od Drine a da je po samo par hiljada ljudi izlazilo u prestonici Srbije da ga podrži na javnim protestima nakon nelegitimnog i nelegalnog hapšenja; 3. maksimalno su zabadali svojim jedinim iskrenim prijateljima na svetu (Rusima) nož u leđa tokom čitave godine da bi se pokazali da su veće pape od samog Vatikana i Rimske kurije kako bi ušićarili još koji bedasti poen u Briselu; 4. na kraju te iste godine u kojoj je zvanična vlast u Beogradu zarad ulaska u Europu uspela da razbije opoziciju Srbi kao nacionalni kolektiv su popili nokdaun od strane europarlamentarke Nemice koja je javno bacila u lice čitavoj srpskoj naciji i državi da Srbija neje potrebna Europi a to što je Europa potrebna Srbiji je srpska privatna stvar a ne obaveza Brisela da ispunjava sve novogodišnje želje i pozdrave na radiju EuroSerbia koji se emituje na talasima B92.
Preporuke:
0
0
13 četvrtak, 01 januar 2009 02:18
Jelisaveta,Pancevo
Kao"kapetan na belu ladju"bi mozda i uspeo,ali budite realni,tesko,vrlo tesko,nemoguce.Iz vec vidjenog,da mu se da u ruke i kormilo noeve barke,nasao bi taj nacina da se nadje na dnu.
Preporuke:
0
0
14 petak, 02 januar 2009 00:13
DA LI smem? Slavko!
Napokon,ujedinjeni srpski komunisti(zuti, crveni beli,cak i ganeral Mirkovic)ponovo jasu!
Cestitamo Borise, dobri tatin sine!
A Srbija i srpski narod? E, to vise ne postoji.
DJekna je najzad umrla!!?????
Preporuke:
0
0
15 nedelja, 04 januar 2009 04:45
Pisma iz Kanade
Gospodin Antonic u stvari i nije napravio nikakav bilans 2008, vec vise "summary" Tadiceve politike prosle godine. Meni se zapravi vise svidja komentar gospodina Vladislava Sotirovica, koji je iskereno i hrabro napisao ono sto malo NSPM analiticara hoce da napise. Dok je vecinu sveta, pogotovu imperijalisticki zapad, pogodila ekonomska kriza, Srbiju je pogodila i pocela da unistava velika moralna kriza. Ja znam da je svakodnevni zivot vecem delu naroda tezak i da sve to predugo traje. Ali to nije razlog da slepo poveruju u bajke o "boljem zivotu" kada udjemo (a evo ulazimo vec 8 godina) u Evropu. Koliko pameti treba jednom prosecnom glasacu da uvidi da je to nemoguce - sudeci po rezultatima izbora - mnogo. Izgleda da je Tadic i DS tako dobro naucio od Slobe i tadasnjeg SPS-a kako manipulisati i zednog prevesti preko vode. Molosevic je to sjajno radio 10 godina, i znamo kakvu su cenu ti isto glasaci platili za to. Tadic je ocegledno na dobrom putu da ga nadmasi, sa mnogo vecim ulogom u ugri. Sa stanovista poticara i partija oni rade za svoje dobro, ali kakvo dobro od toga ima srpski narod kao kolektiv. Za sada samo dalje propadanje. Ali kao sto vec znamo, svaki narod ima vlast kakvu zasluzuje.
Preporuke:
0
0
16 ponedeljak, 05 januar 2009 05:08
Zapad odredjuje "dobitnika"
Zar zaista mislite, Djordje, da je Tadic "apsolutni dobitnik"? Prvo, sve sto je "dobio" bilo je uz pomoc i otvoreni pritisak njegovih zapadnih mentora na Srbiju i srpsku javnost. Drugo, nista od onog sto su mu mentori obecali nije zaista dobio, niti ce dobiti! Nakon sto su "preveslali" srpske glasace, "preveslali" su i srpskog predsednika! Jedino sto je zaista "dobio" - ustvari uzurpirao - jeste kontrola nad srpskom medijskom i politickom scenom. Kostunica takvu kontrolu nikad ne bi ni pozeleo, jer je istinski demokrata - mislim da je osnovni razlog sto nije stupao u savez sa Nikolicem dok je ovaj bio na celu radikala upravo Tomina problematicna, nedemokratska "narav". (Da je radikale predvodila Maja Gojkovic, Kostunica bi po svoj prilici bez ustezanja usao u ovakav savez - sad se, uostalom, vidi, nakon rasturanja doskora najvece srpske partije, da je dobro sto s tako nepouzdanim ljudima nije ulazio u partnerstvo.) "Moc" koju sad ima Tadic moze objasniti samo njegov psiholoski profil, i njegova lakomost, koja ga tera da svim sredstvima potisne i prevari druge aktere na srpskoj politickoj sceni, a posebno one kojima je stalo do srpskog drzavnog i nacionalnog interesa. U jednom visem smislu - nije izgubio Kostunica, izgubila je Srbija! Jer, u Srbiji imate npr. jednog neukog Sutanovca (Tadicevog kuma), koji rastura ono sto je ostalo od srpske vojske, a Kostunica je gurnut u aut! Srbija vec sada placa kobnu cenu za lakomost i naivnost glasaca, koji su za svoje vladare izabrali one koji nikad ne biraju Srbiju, nego honorar od onih koji Srbiju nastoje unistiti! Zar nije uocljivo da Cede Jovanovica nema vise na sceni? Zasto? Pa, sve njegove politicke zahteve Tadic je preuzeo i ostvario! Tadic je novi Ceda Jovanovic, samo sto Srbi, nazalost, nisu dovoljno pametni da to shvate!
Preporuke:
0
0
17 ponedeljak, 05 januar 2009 20:22
Antonićeva pseudodijalektika
Usporedbe između "moći" koju je imao Milošević tokom 1990-ih i navodno sveobuhvatne političko-kulturne moći koju trenutno uživa Tadić pretpostavlja sistemski, državni, pravni i politički kontinuitet ovih dvaju "vladavina" što je, u najmanju ruku, neozbiljno za svakoga ko a) je živeo, kao što autor jeste, u oba sistema; b) ima imalo talenta za strukturnu analizu. Dalja poređenja sa stepenom opozicije u "ono" i "ovo" doba upućuje na to da se radilo o istoj vrsti političkog delovanja i sistemskih prilika, čime je stavljen znak jednakosti između Miloševićevog i postmiloševićevskog sistema: opet, problem nije u kvalitativnom ocenjivanju tih sistema, već u dubokoj strukturnoj razlici među njima, koju Antonić uporno previđa. Iz pokušaja da se, kao, analizira sa distance, proističe, samo naizgled paradoksalno, opšta jalovost Antonićevog kritičkog metoda, koja naročito dolazi do izražaja u delu u kojem se bavi pozicijom Tadića kao hegemona u 2008. Paljenje ambasadi i višednevno orgijanje po ulicama po proglašenju nezavisnosti Republike Kosovo (na koje Šutanovac nije izveo tenkove jer nije Jović i nije izveo šmrkove jer nije Vulin), on se ne osvrće. Na tabloidizaciju medija koja rafiniranije od svojedobne Miloševićeve propagandne mašinerije propagira ne pripadnost jednoj (i jedinoj) opciji, već se svakodnevno trudi da stavi znak jednakosti na sve političke i društvene aktere bilo da govori o državnicima, politikantima, nasilnim neonacistima ili tradicionalno mirnim protestima, Antonić se ne osvrće, jer bi i takav osvrt podrazumevao uvažavanje razlike između tih fenomena, u kom slučaju se cela kula od karata kontinuiteta sistema raspada. Naposletku, u eksplikaciji Tadićeve hegemonske pozicije, Antonić nabraja apsolutno sve javne diskurse kao pohvalne i povoljne za Tadića, što nema smisla. Kao redovni kritičar tzv. Druge Srbije, Antonić deluje kao da 2008. nije preslušao nijedan uvodnik Peščanika niti izašao na e-novine niti iščitao ništa od Kritičke teorije posle 1937.
Preporuke:
0
0
18 utorak, 06 januar 2009 10:24
Jelisaveta,Pancevo
Autoru komentara"Antoniceva pseudodijalektika",postovani gospodine,s paznjom sam procitala vas komentar za koga nalazim da je na neki cudan nacin velikim delom istinit ali usmeren na pogresnu adresu.Kolumne doktora Antonica,ako niste primetili,nikada nikog nisu povredile i njegovi komentari su bistri,ostroumni upuceni onima koji su odgovorni za ovakvo stanje u mojoj otadzbini.Pozivate se na pokojnog predsednika Milosevica i predsednika Tadica.Postoji nesto zajednicko za njih dvojicu:puno puta su obecali ono sto puno puta nisu ispunili a svet gleda i smeje se.Promenilo se stanje i evo,svi vidosmo i vidjamo sta sve predsednik Tadic moze,zna i ume.Promenilo se puno toga.Ljudi su nekad imali snove,ocekovanja,sada vise nema nade.Prodaju se i krv i bubrezi,ljudi rade po dva posla da bi sastavili kraj s krajem i neuspeva im.Spadamo medju najsiromasnije zemlje sveta iako je predsednik ispunio sve sto je dobro za isti taj svet iako to nije dobro za nas.Pogledajte samo listu zatvorenika nasih boraca na koje sam ja jako ponosna.Doktor Antonic sve vreme pokusava da prosecnom coveku objasni splet okolnosti koji neminovno dovodi da svet i dalje misli da Srbiji i treba da se desava ovo sto joj se desava.Na kraju,sutra ce opet prosecan covek izaci na izbore,opet ce glasati za,kako je to istorija dokazala,nekog cija je jedina uloga da popuni fotelju,drzi govore okruzen svojom svitom od koje Srbija ima mnogo vise stete nego koristi.Srbiji treba pametan i mudar kadar na svim nivoima koji ce ovu zemlju povesti u mir.Neko ko moze da govori u ime prosecnog coveka.Zato.postovani gospodine,nemojte omalovazavati trud i napor gospodina Antonica,on bar cini ono koliko je u njegovoj moci i to cini vise nego odlicno s obzirom na okolnosti.
Preporuke:
0
0
19 sreda, 07 januar 2009 13:29
Nasumica
Vaše koumne čitam jedino da čujem šta ima druga strana da kaže i, iskreno, ne znam ko ima stomak to da svari (a koliko vidim, ima ih dosta).
Mnogo toga ne razumem i ne znam čemu služi tj. koji je cilj:
1. Milošević se od opozicionih demonstranata morao braniti tenkovima 1991. Zašto?
2.od kada mu rade o glavi i SAD i EU. Kako?
3.Koštunica pak već od 2001. ima protiv sebe i medije i Zapad. Možda s razlogom?
4.a kulturna elita iz „kruga dvojke” već od 2001. snobovski ga je izbegavala. Čemu snobovski?
5.u razdoblju 1990–2000. srpski predsednik ipak nije bio prinuđen da svoju vlast deli sa američkim i britanskim ambasadorom. Šteta!
Želim da kažem da konstantno, a čitam Vas, plasirate jednu ispraznu priču o nekoj nepravdi koja pogađa samo pravednike namenjenu "prosečnom čoveku" (kako sebe naziva prosečna gospođa Jelisaveta Pančevo). A mislim da smo imali ludu sreću pa Miloševića nisu podržale SAD i EU jer, hipotetički ali ne daleko od mogućeg, previše je i jedna Palestina za neprosečnog građanina.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner